Osjećate da vam opada produktivnost? Obaveza je sve više, a vremena sve manje? Konstantno odgađate projekte za koje osjećate da su zaista bitni?
Ako vam je neka utjeha, niste sami.
U odnosu na prethodne generacije, svijet je postao brži i nikada nije bilo toliko zahtjeva za našim vremenom. Društvene mreže i mediji kontinuirano usavršavaju načine kako da pridobiju našu pažnju. Navikli smo se na multitasking, gdje stalno skačemo s jednog projekta na drugi.
S druge strane, postao je pravi luksuz odvojiti nekoliko sati da bi se koncentrisano radilo na samo jednoj stvari, bez ometanja.
Za sve nas koji smo u otvorenom ratu sa našim to-do listama, Deep Work pristup organizaciji vremena bi mogao biti svjetlo na kraju tunela.
Deep work (‘duboki rad’) je profesionalna aktivnost izvedena u stanju koncentracije i bez ometanja, koja vaše kognitivne sposobnosti pomjera do krajnjih granica.
CAL NEWPORT
U osnovi, Deep Work znači rezervisati blokove vremena za one stvari za koje znamo da su istinski bitne.
Kada rezervišemo dio dana za duboki rad, pomaže ako uzmemo u obzir sljedeće faktore:
- lokacija: gdje možete otići kako bismo što više ograničili ometanja?
- trajanje: koliko dugo želite raditi?
- struktura: šta tačno želite postići?
- zahtjevi: imate li pri ruci sve što vam treba (kablove za punjenje, bilješke, vodu)?
Ovdje možete pronaći ultimativni vodič za početak dubokog rada.
Teško je doći do stanja dubokog dana ako ne nađete i vrijeme za odmor. Neki od trikova su: vremenski ograničiti vrijeme koliko ćete raditi, definisati vrijeme u danu nakon kojeg nećete raditi, imati ritual kojim označavate kraj rada (npr. isključiti mail, zatvoriti laptop…).
Za početak, odvojite 25 minuta tokom kojih vas neće ometati notifikacije, pozivi, kolege ili članovi porodice, te pokušajte raditi na jednoj stvari bez prestanka. Nakon toga ubacite pet minuta pauze. Ako vam se svidi, dodajte još blokova.