Vozdra raja!

Newsletter za radoznale vam svakog drugog četvrtka preporučuje zanimljivosti iz različitih oblasti: knjige, inspirativni članci i podcast epizode, korisne aplikacije i gadgeti, pozitivne vijesti, fun facts, life hacks, te sve ono što danas još ne znamo, ali ćemo radoznalošću saznati!


Knjiga: Open Borders (Bryan Caplan)

Kada ste posljednji put pročitali neku knjigu koja je u potpunosti promijenila vaše mišljenje o nekoj temi? A pogotovo ako se radi o temi koja je osjetljiva i polarizirajuća kao što je pitanje migracije. Kako je naša regija postala tranzitna ruta za migrante u posljednjim godinama, vjerujem da je većina nas imala priliku da formira stav po ovom pitanju. U mom slučaju, s humanitarnog aspekta sam podržavao otvaranje granica kad su u pitanju izbjeglice. Međutim, nisam bio ubijeđen da je doseljavanje ekonomskih migranata dobra stvar za jednu zemlju i njene građane. A onda sam pročitao ovu knjigu i moji raniji stavovi su pali u vodu.

Open Borders je graphic novel, što je zapravo fensi naziv za stripove koje čitaju odrasli. Iako je ispričana u formi stripa, ovo je svejedno najradikalnija knjiga koju sam pročitao. Radikalna je zbog svoje ideje, a to je da bi svaki pojedinac i svaka zemlja na svijetu imali koristi ukoliko bi granice bile potpuno otvorene. To bi značilo da bi svako imao mogućnost i pravo da živi i radi gdjegod želi u svijetu, sve dok poštuje lokalne zakone.

Siguran sam da vam na prvu pada napamet više razloga zašto ta ideja nema smisla. Štaviše, mnogi političari koriste zatvaranje granica i suzbijanje migracije kao glavnu ideju na osnovu koje traže povjerenje glasača. Trumpovo najpoznatije predizborno obećanje je bila izgradnja zida na granici s Meksikom. Međutim, genijalnost ove knjige leži u tome što za svaki argument protiv migracije nudi kompromisno rješenje. Na primjer, ako nas je strah da migranti neće pričati naš jezik, poznavanje jezika treba biti uslov da bi dobili boravišnu dozvolu. Ili ako mislimo da će migranti biti na teretu drugim građanima, neka plaćaju veći porez. U konačnici, veći broj doseljenika će u ekonomskom smislu biti bolji i za njih i za zemlju koja ih je primila. Pošto prosječna balkanska porodica ima tetku u Njemačkoj, nama ovaj argument ne bi trebao biti stran.


Life hack: Newsletteri

Sve više ljudi koje poznajem prestaje pratiti vijesti. Razlozi su potpuno razumljivi: većina vijesti je prezentovana s fokusom na pesimizam, strah, loša događanja i senzacije. Nakon čitanja smo i mi sami puni negativnosti. Dodatno, često otvaranje news portala ili newsfeeda na društvenim mrežama oduzima puno vremena i stvara neku vrstu ovisnosti. Rastući trend u svijetu je informacijska dijeta, odnosno svjesno biranje sadržaja koje ćemo konzumirati. Ali, kako se u tu priču uklapaju newsletteri?

Ako vam je prva asocijacija na newsletter promotivni sadržaj na koji se niste prijavili i s kojeg se nikako ne možete odjaviti, niste jedini. Do unazad nekoliko godina, newsletteri su imali zasluženo lošu reputaciju. Međutim, u međuvremenu su se stvari promijenile i newsletteri su postali glavni izvor informisanja i kvalitetnih članaka za veliki broj ljudi. Pored toga, newsletteri su sada kraći, bolje dizajnirani i optimizirani za čitanje na smartfonu. Njihova prednost nad portalima je u tome što teme moraju biti pažljivo odabrane i ispričane na efektan način, jer će se u suprotnom čitaoci odjaviti. Drugi benefit je što kombinacijom newslettera iz različitih područja možete odabrati kvalitetne teme koje vas zanimaju i u isto vrijeme ograničiti vrijeme koje ćete potrošiti na informisanje. Slijedi nekoliko newslettera koje pratim iz različitih oblasti.

Morning Brew – dolazi svaki dan i na duhovit način obrađuje poslovne i finansijske teme.

1440 Daily Digest – svako jutro pokriva glavne vijesti iz Amerike i svijeta.

5-Bullet Friday – autor i podcaster Tim Ferris svakog petka šalje pet preporuka knjiga, citata, filmova i zanimljivih stvari na koje naleti.

Mračni blog – Marko Rakar već sedam godina svake nedjelje šalje linkove na zanimljive teme o kojima se kod nas ne govori i ne piše.

Recomendo – šest kratkih preporuka cool stvari svake nedjelje.


Aplikacija: Blinkist

U prošlom newsletteru sam pisao o metodama kako čitati više knjiga i u isto vrijeme imati život. Međutim, iz vlastitog iskustva znam da je posebno teško natjerati se na čitanje stručne, odnosno non-fiction literature. Istina je i da postoji dobar dio knjiga u kojima autor jednu ideju razlaže na više stotina strana. U takvim situacijama, sažetak je i više nego dobra alternativa i za to koristim aplikaciju Blinkist.

Blinkist biblioteka sadrži više od 4.000 naslova. Svaka knjiga je podijeljena u desetak stranica (blinks) koje možete pročitati (ili poslušati ako preferirate audio knjige) za manje od 15 minuta. Sažetke također možete downloadati za čitanje ili slušanje offline. Najčešće mi se desi da je čitanje sažetka dovoljno da se upoznam s glavnom idejom autora, a u nekim slučajevima mi otvori apetit i za čitanje cijele knjige.

Blinkist košta 5-10 eura mjesečno (ovisno o tome da li se kupuje po promotivnoj cijeni), a na ovom linku možete pronaći i nekoliko besplatnih alternativa.


Pozitiva: Šest budističkih smjernica za bolji život

Ono što je sigurno zajedničko svima nama jeste da pokušavamo pronaći način kako živjeti sretno i ispunjeno. Mnogo je puteva do toga cilja, ali bez obzira koja su vaša vjerska uvjerenja, ove mudre i suosjećajne budističke smjernice su univerzalne.

Trenutno pokušavam primijeniti treći savjet s liste:

Vježbaj zahvalnost.
Primijeti šta imaš.
Budi podjednako zahvalan i za prilike i za izazove.
Dijeli radost, a ne negativnost.

Za sve komentare, pitanja, prijedloge i kritike, pišite na newsletter@zaradoznale.com (ili jednostavno odgovorite na mail).

A ako imate radoznale prijatelje, unaprijed hvala što ćete im proslijediti ovaj newsletter!

Naredni newsletter stiže za dvije sedmice. Hvala na pažnji i povjerenju!

Prijavite se na Preporuke za radoznale.

Svakog drugog četvrtka u vašem inboxu. Uvijek besplatno, uvijek zanimljivo.

Bravo!