Kada čujemo o malariji, najčešće pomislimo da je to tropska bolest koja se dešava negdje daleko od nas. Međutim, malarija je nekada bila itekako prisutna na našim prostorima. Brijuni, nacionalni park i nekadašnja Titova rezidencija, su zbog problema s malarijom bili praktički nenaseljeni. Bilo je tako sve do 1901. kada je pozvan njemački mikrobiolog Robert Koch koji je isušivanjem močvara u kojima su živjeli komarci uspio iskorijeniti malariju. Koch će nekoliko godina nakon toga dobiti i Nobelovu nagradu zbog lijeka protiv tuberkuloze.
Malarija je danas globalni zdravstveni problem jer oko 40% stanovništva naše planete živi u područjima gdje vlada rizik obolijevanja od ove bolesti. Prošle godine je od malarije umrlo više od 400.000 ljudi, a većina su nažalost bili djeca. Međutim, ne možemo isušiti sve močvare svijeta i promijeniti klimu samo kako bismo regulisali broj komaraca.
Zbog toga je kao veliko iznenađenje došla vijest da je tim iz Oxforda razvio vakcinu koja je pokazala stopu efektivnosti od 77% u studiji na 450 djece. Ako se isti rezultat ponovi i na većoj studiji, to bi mogao biti kraj malarije!