Sigurno ste nekad naišli na pitanje: koju knjigu biste ponijeli na pusto ostrvo? Pretpostavljam da je to zapravo drugi način da se pita koja knjiga je toliko zanimljiva i inspirativna da vam ne bi dosadila ni nakon stotinu čitanja. U sličnom scenariju, kada bih imao pravo slušati samo jedan podcast do kraja života, to bi sasvim sigurno bio Freakonomics Radio.
Neki od vas će možda primijetiti economics u nazivu i pomisliti da to nije za vas. Na kraju krajeva, ekonomija ima reputaciju da je dosadna, bespotrebno komplikovana i bez ikakvog dodira sa stvarnim svijetom. Međutim, ekonomija je samo polazna osnova ovog podcasta u kom se postavljaju zanimljiva i važna pitanja o društvu, ponašanju, historiji i budućnosti. U vrhunski produciranim i pomalo otkačenim emisijama, novinar Stephen Dubner intervjuiše akademike, novinare, naučnike, političare i obične osobe kako bi otkrio skrivenu stranu svega, a vi se osjećate kao da nekim čudom prisustvujete večeri sa najzanimljivijim ljudima na svijetu.
Ovaj podcast me zapravo najviše podsjeća na modernu varijantu kultne dječije enciklopedije Hiljadu zašto, hiljadu zato. Šta je zapravo socijalizam, da li je rast GDP-a pravi cilj za države, zašto nam treba više kružnih tokova, šta treba kopirati od njemačke ekonomije, zašto svi ne govorimo istim jezikom… Za neke od osoba o kojima sam ranije pisao u ovom newsletteru sam prvi put čuo kroz njihove nastupe u Freakonomics radiju – Emily Oster (Racionalan roditelj), Maria Konnikova (Najveći blef) ili Kevin Kelly (68 savjeta). A za poslovne ljude, tu su i otvoreni razgovori puni teških pitanja sa vrhunskim menadžerima kao što su Jack Welch (GE), Reed Hastings (Netflix) ili Indra Nooyi (Pepsico).
Iako ima više od 400 epizoda, organizovane su po temama, tako da redoslijed slušanja nije bitan. A za one koji ipak još uvijek nisu prigrlili koncept podcasta, tu je i knjiga Freakonomics za koju garantujem da će promijeniti vaše stavove i razmišljanja o društvu i ekonomiji.