Vozdra raja!
Preporuke za radoznale vam svakog drugog četvrtka pišu o zanimljivostima iz različitih oblasti: knjige, inspirativni članci i podcasti, korisne aplikacije i gadgeti, pozitivne vijesti, dokumentarci, testovi, društvene igre, life hacks, te sve ono što danas još ne znamo, ali ćemo radoznalošću saznati!
Za čitanje današnjeg newslettera vam neće trebati više od pet minuta, a teme su knjiga o stvarima koje jačaju uslijed kriza i pritisaka, indijska filozofija koja vam pomaže da otkrije vašu životnu svrhu, zagađenost zraka i šta napraviti po tom pitanju, te uzbudljive tehnološke inovacije za koje niste znali.
Sa današnjim izdanjem prelazimo broj od 100 pojedinačnih preporuka! Veliko hvala svima koji su ispunili anketu iz prošlog izdanja, te dali odgovore koji će pomoći da ovaj newsletter bude bolji u budućnosti. A ako biste i vi željeli dati vaše mišljenje, još uvijek nije kasno i to možete napraviti na ovom linku.
KNJIGA
Antikrhkost – stvari kojima prija nered
Zašto nekim sistemima prija nered?
Kako je potonuće Titanica spasilo živote?
Zašto su decentralizovane države bolje?
Zbog čega je određena doza nestabilnosti čak i poželjna?
Većina nonfiction knjiga ima zdravorazumske ideje. Nakon što ih pročitate, reći ćete da gledajući unazad sve ima savršenog smisla.
Antikrhkost nije takva knjiga.
A ni autor Nassim Nicholas Taleb nije tipičan filozof: radio je kao statističar, analitičar rizika i trgovac na berzi. Politički je nekorektan i često proziva ekonomiste, akademike i bankare. Posvetio je život istraživanju problema neizvjesnosti i slučajnosti. Glavna ideja njegove knjige je da neki sistemi napreduju kada su izloženi šokovima i krizama, umjesto da se sruše pod njihovim pritiskom.
Taj koncept je toliko neintuitivan, da je autor za njega morao smisliti novu riječ.
Svi znamo da se krhke stvari lome pod stresom. Također možemo govoriti o tome da je nešto robusno ili izdržljivo, što zapravo znači da može bolje odoliti udarcima, ali od njih nema koristi, te samim tim ne predstavlja suštu suprotnost od krhkosti.
Antikrhkost je korak dalje od robusnosti, jer antikrhke stvari imaju koristi od nedaća, neizvjesnosti i stresora, baš kao što i ljudske kosti jačaju kad su podvrgnute pritisku i napetosti.
Tipičan primjer antikrhkosti je Švicarska. Sa svakom krizom, bilo da se radi o svjetskom ratu ili recesiji, švicarska ekonomija i valuta postaju sve jači.
Antikrhki sistemi se obično sastoje od mnogo lomljivih dijelova. Da bi ekonomija rasla, potrebno je da neke firme propadnu. Cijena uspješne evolucije ljudske vrste je smrt bezbrojnih pojedinaca.
Kada god se zatvori neki restoran, to će ojačati ostale restorane u tom gradu, jer će vlasnici naučiti na greškama. Zbog toga je restoranska ponuda antikrhka i dinamična, dok su pojedinačni restorani izuzetno krhki i ranjivi.
Taleb smatra da mi kao društvo nedovoljno cijenimo preduzetnike koji nisu uspjeli, jer svako od njih popločava put novim idejama.
Moj san i rješenje je da imamo Nacionalni dan preduzetnika, sa sljedećom porukom.
NASSIM NICHOLAS TALEB
Većina vas će propasti, nepoštovani i osiromašeni. Međutim, zahvalni smo vam na rizicima koje preuzimate i žrtvama koje činite za dobrobit ekonomskog rasta planete i izvlačenja drugih iz siromaštva. Vi ste izvor naše antikrhkosti. Naša nacija vam zahvaljuje.
Svaki pojedinac, firma i institucija (pa čak i država) može poduzeti korake da poboljša svoju antikrhkost. Ali da biste saznali kako, za to ćete ipak morati pročitati knjigu.
TEST
Koji je vaš dharma tip ličnosti?
Dovoljno je teško raditi ono za šta ste rođeni. Zašto to komplikovati pokušavajući biti neko drugi?
SIMON CHOKOISKY, THE 5 DHARMA TYPES
Svi smo čuli za karmu. Ovaj pojam nam dolazi iz vedske, odnosno drevne indijske filozofije i znači da svako djelovanje pokreće lanac uzroka i posljedica (dobro se dobrim vraća, u slobodnoj interpretaciji).
Ali da li ste znali da postoji i dharma?
Dharma predstavlja našu svrhu, ono za što smo rođeni da radimo.
Postoji pet tipova ličnosti:
- učitelji – zanima ih puno različitih tema i vole podučavati (npr. Barack Obama, Ghandi…)
- radnici – graditelji i njegovatelji, vole zajednicu i porodicu (npr. Oprah, Elton John…)
- trgovci – zabavljači i preduzetnici, uživaju kad su u centru pažnje (npr. Frank Sinatra, Marilyn Monroe…)
- ratnici – lideri i zaštitnici, posvećuju život službi (vojnici, doktori…) ili nekoj višoj svrsi (npr. Joe Biden, Angelina Jolie…)
- autsajderi – disruptori, reformisti i slobodni duhovi (npr. princeza Diane, Denzel Washington…)
Naša dharma će uvijek nastojati da dođe do izražaja. Ako neko radi kao taksista, a životna svrha mu je da bude učitelj, tada će koristiti svaku priliku da podučava svoje mušterije u toku vožnje.
U ovom newsletteru smo već pisali o naučno dokazanim testovima ličnosti (Big 5, PrinciplesYou) kao odličnom načinu da spoznate svoje specifične snage i sklonosti.
Ali za slučaj da su drevni Indijci otkrili nešto do čega moderna nauka još nije dobacila, uradite test i otkrijte svoju svrhu.
APLIKACIJA
AirVisual – provjerite kvalitet zraka
Glavni gradovi zemalja u regiji su izgleda pronašli novi način da se takmiče.
Koliko god da čovjeku bude drago kad smo prvi na svijetu, ipak bih volio da se radi o nečem drugom, a ne (ne)kvalitetu zraka.
Neki će možda reći da pored pandemije, slabe ekonomije i inflacije nemaju energije da razmišljaju o još jednom problemu.
Moj prijatelj koji je vrstan politički analitičar smatra da ekološke teme (pa samim tim i zelene političke opcije) jednostavno ne mogu doći do izražaja sve dok se životni standard ne popne barem do nivoa Slovenije.
Da li to znači da trebamo ignorisati loš zrak oko nas?
Evo samo tri argumenta zašto je zagađenost zraka potencijalno najveći problem u ovom trenutku:
- prouzrokuje najmanje sedam miliona smrtnih slučajeva godišnje (više od koronavirusa, ratova, pušenja, i automobilskih nesreća);
- smanjuje naše kognitivne mogućnosti (rješavanje problema, držanje prezentacije, polaganje ispita…);
- doprinosi globalnom zagrijavanju i nepovoljnim klimatskim promjenama.
Postoji međunarodni standard za kvalitet zraka (AQI skala), a treba obratiti posebnu pažnju kada vrijednost pređe 150.
I ptice na grani znaju da zagađenje izaziva sagorijevanje fosilnih goriva, prvenstveno za potrebe grijanja i prevoza. Nije realno da će u narednih nekoliko godina doći do značajnijeg smanjenja štetnih emisija.
Šta onda kao pojednici možemo napraviti?
- provjeriti kvalitet zraka prije izlaska iz kuće (aplikacija AirVisual);
- u slučaju nečistog zraka, staviti masku (N95 / FF2 maske koje štite od virusa će i u ovom slučaju biti od pomoći);
- nabaviti pročiščavač zraka (brend nije bitan, ali treba imati HEPA filter).
Većina nas je razvila naviku da pogleda vanjsku temperaturu. Krajnje je vrijeme da u tu rutinu ubacimo i provjeru čistoće zraka.
POZITIVA
Interesting Engineering – inspirativne inovacije
Živimo u uzbudljivom svijetu tehnoloških inovacija.
Međutim, većina inspirativnih vijesti o napretku tehnologije ne dobije pažnju koju zaslužuje.
Evo nekoliko izuma za koje sigurno niste znali:
- leteće odijelo (wingsuit) koje ide skoro 200 km/h (!),
- bioničke (pametne) proteze,
- samoploveći brodovi,
- meso nastalo u 3D printeru,
- bicikl, ali za vožnju po vodi.
Ako i vas zanimaju vijesti o novim tehnološkim dostignućima, zapratite Interesting Engineering na Instagramu ili drugim društvenim mrežama.
Hvala svim radoznalim ljudima koji šalju svoje preporuke!
Ivana Conjar iz Zagreba je održala inspirativnu prezentaciju o dharmi, dok je Enis iz Sarajeva preporučuo Interesting Engineering.
Ako postoji neka zanimljiva tema o kojoj biste željeli čitati, i vi napišite prijedlog na newsletter@zaradoznale.com ili pošaljite poruku na Facebooku, LinkedInu ili Instagramu.
I naravno, bilo bi super da vašim kolegama i prijateljima kažete za ovaj newsletter, a mogu se prijaviti putem sljedećeg linka.
Ukoliko ste propustili neko od ranijih izdanja, sve newslettere i pojedinačne preporuke možete pročitati online na zaradoznale.com.
Ponovo se čitamo za dvije sedmice!
Adnan