Vozdra raja!

Preporuke za radoznale vam svakog drugog četvrtka pišu o zanimljivostima iz različitih oblasti: knjige, inspirativni članci i podcasti, korisne aplikacije i gadgeti, pozitivne vijesti, dokumentarci, testovi, društvene igre, life hacks, te sve ono što danas još ne znamo, ali ćemo radoznalošću saznati!

Za čitanje današnjeg newslettera vam neće trebati više od pet minuta, a teme su knjiga o počecima Džingis-kana, tehnika učenja legendarnog nobelovca, najjednostavniji način da počnete meditirati, te ohrabrujuće vijesti o liječenju depresije.

Ali prije toga, imam malu molbu! Pišem ovaj blog/newsletter već godinu dana, te bih nakon 25 brojeva želio dobiti vaš feedback. Jako bi mi značilo ako odvojite dvije minute i ispunite mini anketu, a sve s ciljem da naredni brojevi budu zanimljiviji i prilagođeniji vašim očekivanjima!


KNJIGA

Wolf of the Plains – epska priča o Džingis-kanu

Hrabrost ne može da se zapostavi kao kosti u vreći. Mora da se iskaže, da zasija na svjetlu, opet i iznova, dobijajući na snazi. Ako je ignorišeš, vreća će biti prazna kada ti je najpotrebnija.

CONN IGGULDEN

Džingis-kan je umro prije više od hiljadu godina, ali njegova legenda živi.

Carstvo nastalo njegovim osvajanjima je najveća imperija svih vremena.

Svaki deseti muškarac koji danas živi na teritoriji koju je nekad obuhvatalo Mongolsko carstvo je njegov direktni potomak.

Jedno od najčešćih prezimena u našim krajevima (Čengić) je izvedeno iz njegovog imena.

Osmislio je prvi međunarodni poštanski sistem, zagovarao vjersku toleranciju, ali i prouzrokovao smrt miliona.

Wolf of the Plains (Vuk iz ravnice / Vuk sa stepe u lokalnim prevodima) prati Džingisovu priču od trenutka kada je bio jedanaestogodišnji dječak po imenu Temudžin. Mongoli su tada bili grupa međusobno zaraćenih plemena, raštrkanih po stepama. Temudžinov otac biva ubijen, a njegova porodica je ostavljena da bez hrane i vode umre od gladi. Temudžin tada počinje skupljati ostale izgnanike i stvarati novo pleme. U tim najtežim trenucima, javlja mu se slika ujedinjenja svih plemena u jedinstvenu mongolsku naciju.

Conn Iggulden je najpopularniji svjetski autor historijske fikcije, a ova knjiga je njegov najbolji uradak i nećete je moći ispustiti iz ruku.

Onoga trenutka kada Temudžin krene ujedinjavati plemena, i sami ćete se osjećati da jašete sa mladim kanom.


LIFE HACK

Feynmanova tehnika – najbolji način učenja

Ako želite znati kako je došlo do globalne finansijske krize 2008. godine, pogledajte film Margin Call.

Mladi analitičar u banci sa Wall Streeta otkriva veliki problem koji bi mogao srušiti cijelu kompaniju. Informacija dolazi do izvršnog direktora koji usred noći stiže helikopterom. Na napetom sastanku upravnog odbora, niz užasnutih menadžera pokušava objasniti šta nije u redu. Međutim, izvršni direktor (kojeg tumači odlični Jeremy Irons) postaje sve više frustriran njihovim žargonom. U najboljoj sceni filma, direktno se obraća analitičaru koji je otkrio problem:

Molim te, razgovaraj sa mnom kao sa malim djetetom ili zlatnim retriverom.

Da bismo mogli nešto jednostavno objasniti, moramo to i istinski razumjeti.

Upravo u tome leži bit Feynmanove tehnike učenja.

Richard Feynman je bio jedan od najvećih fizičara svih vremena, a za svoj rad je dobio i Nobelovu nagradu.

Međutim, za razliku od tipičnog eksperta, Feynman je bio i fantastičan predavač koji je ulagao ogroman trud da približi materiju svojim studentima.

Kada bi uvidio da nešto ne može da se predstavi sa lakoćom i jednostavnošću, Feynman bi smatrao da je problem u samoj informaciji i da još uvijek nije dovoljno ispitana.

Zbog toga je formulisao tehniku koju je koristio svaki put kada je učio nešto novo.

  1. Izaberite temu koju želite da naučite i počnite da je proučavate. Zapišite sve što poznajete na tu temu, a potom samo dodajte svaki put kada saznate nešto novo.
  2. Pretvarajte se da predajete svoju temu u učionici. Uvjerite se da možete objasniti temu jednostavnim izrazima.
  3. Ako zastanete, vratite se knjigama. Nedostaci u vašem znanju trebaju biti očigledni. Ponovite problematična područja sve dok ne možete u potpunosti objasniti temu.
  4. Pojednostavite i koristite analogiju. Ponovite postupak dok ne pojednostavite jezik i povežete činjenice, kako biste ojačali svoje razumijevanje.

Feynmanova tehnika je savršena za upijanje novih informacija, za razumijevanje starih podataka, za pamćenje, ili učenje za ispit. Isprobajte je!


APLIKACIJA

Headspace – kako početi meditirati

Kažemo da želimo duševni mir, ali zapravo želimo da umirimo um. Baš kao što kiša pada kada su oblaci teški, a tijelo spava kada su udovi umorni, meditacija stiže kada je um miran.

NAVAL RAVIKANT

Neću pisati o benefitima meditacije. To je jedna od onih stvari u životu o kojima ne vrijedi čitati, već ih treba isprobati.

A kao kod većine stvari koje su nam nepoznate, najteže je napraviti prvi korak.

Aplikacija Headspace je odličan izbor za sve koji žele probati meditirati. Pristupačna je, jednostavna i laka za upotrebu.

Kurs od deset prvih vođenih meditacija je potpuno besplatan, a možete odabrati da li će seanse trajati pet ili deset minuta.

A ako vam ipak treba više informacija prije nego se odlučite, onda krenite od odličnog dokumentarca Headspace Guide to Meditation kojeg možete pogledati na Netflixu.


POZITIVA

Psilocibin – novi način za liječenje depresije

Psilocibin je spoj koji se nalazi u gljivama roda Psilocybe, koje su poznatije kao „magične gljive“ jer uzrokuju vizualne halucinacije. Još su ih stari Asteci koristili tijekom religijskih rituala, a za njima su posezali i šamani prilikom liječenja oboljelih. 

Kada je američki predsjednik Ronald Reagan objavio rat drogama, psilocibin je svrstan u isti koš sa narkoticima. To je značilo da su dugi niz godina bila obustavljena sva istraživanja o njegovom korištenju u medicinske svrhe.

Srećom, to više nije slučaj i nedavno je uspješno okončana najveća studija o upotrebi psilocibina u liječenju rezistentne depresije. Depresija koja traje duže od dvije sedmice pogađa svaku dvadesetu osobu i teško ju je tretirati.

Zbog toga su rezultati studije o psilocibinu jako ohrabrujući i možemo očekivati da će se kroz par godina početi prepisivati kao lijek.

Psilocibin je ranije pokazao pozitivne efekte u liječenju posttraumatskog stresa, a u Australiji je upravo počela studija koja će ispitati njegovu efikasnost u liječenju anksioznosti.

Mike Tyson je priznao da mu je korištenje ovog psihodelika pomoglo da napravi preokret u svom životu posljednjih nekoliko godina.


Hvala svim radoznalim ljudima koji šalju svoje preporuke!

Ako postoji neka zanimljiva tema o kojoj biste željeli čitati, i vi napišite prijedlog na newsletter@zaradoznale.com ili pošaljite poruku na Facebooku ili LinkedInu.

I naravno, bilo bi super da vašim kolegama i prijateljima kažete za ovaj newsletter, a mogu se prijaviti putem sljedećeg linka.

Ukoliko ste propustili neko od ranijih izdanja, sve newslettere i pojedinačne preporuke možete pročitati online na zaradoznale.com.

I još jednom, ako već niste ispunili anketu s početka ovog teksta, ljubazno molim da to sada napravite!

Ponovo se čitamo za dvije sedmice!

Adnan

Prijavite se na Preporuke za radoznale.

Svakog drugog četvrtka u vašem inboxu. Uvijek besplatno, uvijek zanimljivo.

Bravo!