Vozdra raja!

Preporuke za radoznale vam svakog drugog četvrtka pišu o zanimljivostima iz različitih oblasti: knjige i stripovi, inspirativni članci i podcast epizode, korisne aplikacije i gadgeti, pozitivne vijesti, dokumentarci, testovi, društvene igre, life hacks, te sve ono što danas još ne znamo, ali ćemo radoznalošću saznati!

Za čitanje ovog izdanja neće vam trebati više od pet minuta, a današnje teme su mafijaški triler (zamislite da je Michael Corleone imao katanu), informacijska dijeta, pomodoro metoda produktivnosti, te zašto su psi bolji od PCR testova.


KNJIGA

Jade City – mafijaški triler sa azijskim šmekom

Smatrate da je Kum jedan od najboljih filmova svih vremena?

Odrasli ste gledajući kung-fu filmove?

Interesuju vas druge i drugačije kulture, kao što je azijska?

Volite priče sa snažnim ženskim likovima?

Uživate u napetim političkim intrigama, u stilu House of Cards Game of Thrones?

Ako ste na barem dva pitanja odgovorili pozitivno, Jade City je knjiga za vas.

Radnja se dešava u sedamdesetim godinama na izmišljenom azijskom ostrvu Kekon, koje jako podsjeća na Hong Kong. Glavni likovi su članovi porodice Kaul, lideri jednog od dva najmoćnija klana u gradu.

Slično kao i mafijaške porodice, klanovi kontrolišu dijelove grada, uzimaju novac od svih biznisa, bore se sa drugim klanovima za prevlast i imaju strogu hijerarhijsku organizaciju. Pillar je don odnosno vođa porodice, Horn je capo i predvodi ‘vojnike’, dok je Weather Man consigliere i upravlja finansijama. Međutim, za razliku od mafije, klanovi imaju strog kodeks časti, gaje pozitivnu sliku u javnosti, sarađuju sa vladom, te štite ostrvo od kriminala i stranih utjecaja.

Ono što čini priču interesantnom je žad, koji u ovom svijetu ima bioenergetska svojstva, te onima koji ga nose povećava brzinu, snagu i percepciju. Obučeni vojnici klana opremljeni žadom i katanama će lako izaći na kraj s protivnicima s vatrenim oružjem. Ostrvo Kekon je jedino nalazište žada na svijetu, te je trgovina ovim mineralom unosnija od ilegalnih biznisa.

Priča počinje kada klan i porodični biznis preuzima nova generacija porodice, a u isto vrijeme kreće uplitanje stranih sila, te sukobi sa suparničkim klanom.

Autorica Fonda Lee ima zanimljivu i netipičnu biografiju – ima dva crna pojasa (karate i kung-fu), MBA diplomu sa Stanforda, te uspješnu korporativnu karijeru. U Gradu žada je svoju ljubav prema Aziji, gangsterskim filmovima i borilačkim vještinama pretvorila u napetu priču o porodici i časti koju nećete moći ispustiti iz ruku.


LIFE HACK

Informacijska dijeta – jer vaš mozak zaslužuje zdraviji način ishrane

Kriza, nesreća, katastrofa, tragedija, ubistvo, crni dani…

Napravite mali eksperiment. Poslušajte bilo koje vijesti i zabilježite koliko puta će se pojaviti neka od gornjih riječi.

Da bi osigurali pažnju javnosti, mediji se fokusiraju na vijesti koje izazivaju strah, pesimizam i negativne emocije.

Za svaki minut kada ostanete ljuti, odričete se šezdeset sekundi duševnog mira.

RALPH WALDO EMERSON

Način na koji konzumiramo informacije se može uporediti s ishranom. Složit ćemo se da većina nas unosi a) previše kalorija općenito i b) previše kalorija bez ikakve nutritivne vrijednosti. Slično tome, konzumiramo a) previše vijesti i b) previše vijesti iz pogrešnih izvora.

Tim Ferriss, čija je knjiga The 4-Hour Work Week bila tema prošlog newslettera, predlaže koncept informacijske dijete. Po vlastitom priznanju, Ferriss nije kupio novine, pogledao dnevnik ni otvorio news portal u posljednjih pet godina.

Ako vam je taj pristup previše radikalan, Angus Hervey u svom članku predlaže da o različitim izvorima informisanja razmišljate kao o vrstama hrane.

  • Knjige – meso / proteini
  • Newsletteri – povrće
  • Podcasti i YouTube kanali – zeleniš
  • Reddit i Quora – mahune
  • Specijalizovane stranice i magazini – voće
  • Društvene mreže i news portali – junk food

Od početka mjeseca uspješno praktikujem svoju verziju informacijske dijete, što znači da izbjegavam konzumiranje bilo kakvih vijesti iz naše regije.

Chrome ima korisnu ekstenziju BlockSite kojom možete blokirati portale i druge stranice koje odvlače pažnju.

Upozoravam da možete očekivati sljedeće nus-pojave:

  • manje anksioznosti,
  • više vremena, fokusa i energije.

APLIKACIJA

Pomodoro – kako se koncentrisati na 25 minuta

U jednom od ranijih newslettera pisao sam o Deep Worku, načinu kako povećati produktivnost. Glavna ideja je rezervisati blokove vremena za stvari koje su zaista bitne kako bi se postigao puni fokus.

Međutim, da bi se uspješno ušlo u stanje dubokog rada, potrebno je odoljeti svemu što odvlači pažnju – drugi zadaci, e-mail, mobitel, hrana, vijesti, kolege, porodica…

Srećom, postoji jednostavan trik kojim se može povećati koncentracija dok traje blok vremena u kojem želimo biti produktivni.

Radi se o Pomodoro tehnici koja se sastoji iz sljedećih koraka:

  1. Napravite to-do listu.
  2. Postavite tajmer na 25 minuta i fokusirajte se na samo jedan zadatak dok tajmer ne zazvoni.
  3. Kada se sesija završi, zapišite šta ste završili.
  4. Zatim uživajte u petominutnoj pauzi.
  5. Nakon četiri bloka, napravite dužu pauzu od 15-30 minuta.

Autor ove tehnike je student Francesco Cirillo, a naziv dolazi od italijanske riječi za paradajz, jer je tog oblika bio tajmer koji je Cirillo koristio. Zbog toga je i odabrao naziv pomodoro za pojedinačne blokove od 25 minuta.

Postoji više aplikacija sa pomodoro tajmerima, a ja koristim Focus To-Do.

Pored toga što pomaže u držanju koncentracije, dodatni benefit je što imam bolji uvid u potrošnju vremena.

Fun fact: za pisanje jednog broja Preporuka za radoznale najčešće treba oko osam pomodora.


POZITIVA

Čovjekov najbolji prijatelj ima novu supermoć

Neki od problema s kojima se svijet suočava su do te mjere kompleksni da se za pomoć trebamo obratiti drugoj vrsti.
U posljednjoj sezoni svog podcasta Revisionist History, Malcolm Gladwell donosi nevjerovatnu priču o čovjekovom najboljem prijatelju.
Poznato je da psi imaju 100.000 puta bolje čulo mirisa od ljudi, a naučnici su pronašli način da ovu supermoć iskoriste u detekciji bolesti.
Svaki pas uz pravilnu obuku može naučiti detektovati bolesti poput raka prostate, za šta se inače koriste neugodne procedure sa niskim stepenom pouzdanosti.
Psi su se pokazali jako efikasnim i u otkrivanju COVID simptoma – zamislite da vas dok čekate u redu za koncert umjesto PCR testa jednostavno onjuši pas.
Nadam se da će se upotreba pasa dramatično povećati u svakodnevnoj dijagnostici.
Kada se desi neka naredna epidemija, obučeni psi bi mogli biti naše najbolje oružje u pravovremenom suzbijanju širenja bolesti.

Hvala svim radoznalim ljudima koji šalju svoje preporuke!

Ako postoji neka zanimljiva tema o kojoj biste željeli čitati, i vi napišite prijedlog na newsletter@zaradoznale.com ili pošaljite poruku na Facebooku.

I naravno, bilo bi super da vašim kolegama i prijateljima kažete za ovaj newsletter, a mogu se prijaviti putem sljedećeg linka.

Ukoliko ste propustili neko od ranijih izdanja, sve newslettere i pojedinačne članke možete pročitati online na zaradoznale.com.

Ponovo se čitamo za dvije sedmice!

Adnan

Prijavite se na Preporuke za radoznale.

Svakog drugog četvrtka u vašem inboxu. Uvijek besplatno, uvijek zanimljivo.

Bravo!