Vozdra raja!

Preporuke za radoznale vam svakog drugog četvrtka pišu o zanimljivostima iz različitih oblasti: knjige, inspirativni članci i podcast epizode, korisne aplikacije i gadgeti, pozitivne vijesti, fun facts, life hacks, te sve ono što danas još ne znamo, ali ćemo radoznalošću saznati!

Ponekad se desi da roboti koji razvrstavaju mailove koje želite čitati od spama koji ne želite čitati pogriješe. Da biste pomogli robotima (i oni su nečija djeca) i pobrinuli se da ne propustite nijedno buduće izdanje Preporuka za radoznale, predložio bih da:

  • prebacite ovaj mail u Primarni / Glavni inbox iz Promocija ako koristite Gmail;
  • dodate našu adresu na VIP listu ako koristite Apple Mail;
  • dodate nas u favorite ako koristite Outlook.


KNJIGA

W (Igor Štiks)

This image has an empty alt attribute; its file name is W_300dpi.jpg

Pošto je izlazak novog James Bond filma odgođen po treći put, zašto ne dati šansu još jednom špijunskom trileru, ali s balkanskim šmekom?

W je priča o Valteru i Vladimiru, Sarajliji i Beograđaninu, dvojici najboljih prijatelja koji u šezdesetim godinama prošlog vijeka odlaze iz Jugoslavije i postaju dio evropskih ljevičarskih revolucija.

W je također priča o Igoru (koji s autorom romana dijeli ime, prezime i odrastanje), pariškom lijevom intelektualcu porijeklom iz Jugoslavije. Igor dolazi na Jadran zbog čitanja oporuke Valtera koji je misteriozno ubijen i postaje upleten u međunarodnu špijunsku zavjeru.

Autor Igor Štiks je u stvarnom životu dvostruki doktorant i filozof politike koji je rođen u Sarajevu, studirao u Zagrebu, a trenutno sa suprugom živi u Beogradu, nakon što je radio na fakultetima u Parizu, Chicagu i Edinburghu.

Kada počnete čitati ovu knjigu, budite upozoreni da je nećete moći ispustiti iz ruku, stoga rezervišite vikend i uživajte.


LIFE HACK

Bullet Journal

Iako živimo u svijetu gdje za sve postoji neka aplikacija, u posljednjih par godina rokovnici su napravili iznenađujući comeback. Predvodnik revolucije je Bullet Journal – tehnika kojom sveska postaje planer, kalendar, dnevnik, dnevni podsjetnik, mjesto za ideje i postavljanje ciljeva, te još mnogo toga.

Bullet journal iznenađujuće predstavlja i neku vrstu meditacije, jer vas ohrabruje da razmišljate o ciljevima i zadacima, te kako se u vezi njih osjećate. Za razliku od standardnih to-do lista, ova metoda potiče da na kraju svakog dana, sedmice i mjeseca napravite refleksiju.

Koristim bullet journal već treću godinu i ovo su se pokazali kao benefiti u svakodnevnom životu:

  • sve je na jednom mjestu – i poslovni rokovnik, i to-do aplikacija, i dnevnik;
  • tokom sastanka, na istoj stranici se mogu pisati i bilješke, i zadaci, i ideje za budućnost, a mogu ih lako razlikovati po početnom simbolu;
  • numerisane stranice i kratak sadržaj (future log) omogućavaju da brzo pronađem sve bilješke o nekoj temi;
  • kada na kraju sedmice posmatram zadatke koje nisam napravio, činjenica da ću ih morati ručno prepisati za narednu sedmicu će me natjerati na razmišljanje da li ih se i dalje isplati raditi (možda su se u međuvremenu okolnosti promijenile ili ima nešto što je bitnije);
  • stvari do kojih mi je stalo, a za koje trenutno nemam vremena, se mogu upisati na listu nekog od narednih mjeseci (future log) i na taj način se bolje osjećam jer znam da će kad-tad doći na red;
  • praćenje novih navika (habit tracker) se u mom slučaju pokazalo efikasnije kroz stavljanje iksića za svaki uspješan dan (npr. koristio sam stepenice, a ne lift), nego kroz aplikacije sa reminderima;
  • ako jednostavno poželim švrljati i crtati gluposti, ne moram tražiti prazan list papira – malo kreativnog haosa u bulltet journalu je čak i poželjno!

Cilj bullet journala je efektivnost, a ne forma. To znači da ga svako može prilagoditi svom ukusu i potrebama. Recimo, moj journal je poprilično monoton, ali neki korisnici rade prava mala umjetnička djela koja su postala popularna na Instagramu.

Za bullet journal može poslužiti bilo koja sveska ili rokovnik, a idealno je ako ima numerisane stranice. A ako baš želite original, to je onda Leuchtturm1917. Odličan vodič za podešavanje bullet journala po svom ukusu možete pronaći ovdje.


PODCAST

Surove strasti

Surove strasti je s odstojanjem najbolji podcast na našem jeziku. Voditelji su Saša Tenodi, NLP trener i Ivan Voras, freelancer i autor knjige o bitcoinu. Genijalnost leži u vrhunskom odabiru gostiju iz najrazličitijih oblasti, a koje sve veže jedna zajednička osobina: strast prema onome što rade. Razgovori su strašno inspirativni, pogotovo za one koji razmišljaju o pokretanju vlastitog biznisa.

Do sada je izašlo oko 250 epizoda, a kada bih morao izdvojiti nekoliko preporuka za početak, to bi bili:

Također, u Surovim strastima je nastupilo i nekoliko mojih prijatelja, oko kojih nikako ne mogu biti objektivan:


POZITIVA

68 savjeta legendarnog Kevina Kellyja

Kevin Kelly je živa legenda:

  • pokretač kultnog Wired magazina;
  • pokretač Rosetta projekta, koji gradi arhivu svih dokumentovanih jezika;
  • pokretač All Species fondacije, koja pravi katalog svih živih vrsta na zemlji;
  • autor više knjiga o tehnologijama budućnosti;
  • autor nekoliko hiljada (!) recenzija o knjigama, te newslettera Recomendo;
  • autor fenomenalnog članka 1.000 True Fans, koji je postao inspiracija stvaraocima širom svijeta.

Za svoj 68. rođendan, Kevin je napisao 68 (netraženih) savjeta svom 23-godišnjem sinu. Stvar je genijalna i itekako se isplati izdvojiti nekoliko minuta i pročitati (ili poslušati) cijelu listu, a ovo su moji favoriti:

Entuzijazam kod osobe diže IQ za 25 poena.

Profesionalci su zapravo samo amateri koji se znaju graciozno oporaviti od svojih grešaka.

Neuobičajene tvrdnje zahtijevaju i neuobičajeno visok nivo dokaza da bi se u njih povjerovalo.

Ne budite najbolji. Budite jedini.

Vjerujte mi: ne postoje “oni” [negativci iz teorija zavjera].

Kada izgubite neki predmet, 95% vremena će se skrivati nadohvat ruke mjesta gdje je posljednji put viđen.

Univerzum se urotio iza vaših leđa kako bi vam omogućio uspjeh. To će biti puno lakše napraviti ako prihvatite ovu pozitivnu paranoju.

KEVIN KELLY


Ako vam se današnji newsletter svidio, podijelite to na društvenim mrežama!

A ako vam se možda nije svidjelo, ili imate komentar, pitanje ili prijedlog, pišite na newsletter@zaradoznale.com (ili jednostavno odgovorite na ovaj mail).

Naredne Preporuke za radoznale stižu u vaš inbox za dvije sedmice. Hvala na pažnji i povjerenju!

Prijavite se na Preporuke za radoznale.

Svakog drugog četvrtka u vašem inboxu. Uvijek besplatno, uvijek zanimljivo.

Bravo!